Ako sa starať o pokožku v lete?

Leto je tu! A sním aj plno úžasných zážitkov. Leto nám však neprináša len radosť, zážitky, vodu, slnko, ale aj viditeľné pehy, pigmentové škvrny a červenú pokožku od spálenia. Preto by sme mali mať, tak ako po celý rok, tak aj počas leta dokonalú rutinu. Každé ročné obdobie prichádza s rôznymi podmienkami prostredia, ktoré môžu tak či onak ovplyvniť našu pokožku. Preto, ak sa chceme o svoju pleť starať čo najlepšie, musíme svoju rutinu trochu upraviť podľa ročného obdobia.

Slnko dehydratuje nie len naše telo, ale aj našu pokožku.

Ľudské telo tvorí z 55 – 65 % voda. Každá bunka, tkanivo a orgán v ľudskom tele potrebujú vodu, aby vedeli správne fungovať. U pokožky to nie je inak. Preto na vodu nemôžeme zabúdať a cez leto si jej dopriať viac, než zvyčajne. Dopĺňanie tekutín je úplný základ v starostlivosti, či o naše zdravie alebo o našu pokožku cez letné mesiace. Pokiaľ si nedoprajeme hydratáciu v podobe tekutín, môže sa stať, že naša pokožka bude veľmi suchá, citlivá, napnutá, začervenaná, rýchlejšie sa na nej budú tvoriť vrásky a bude náchylnejšia k spáleniu.

Dehydrovaná pokožka → Suchá pokožka → Rýchly vznik vrások

Vodu však treba dopĺňať aj formou hydratácie do pleti. Dopriať hydratáciu pokožke je druhý základ v starostlivosti o pleť v letných mesiacoch, pretože slniečko nám ju z pokožky vyťahuje. Pokiaľ sa pokožka spáli, ničí sa jej kožná bariéra, jej mikrobióm a následne môžu v pokožke vznikať mikrotrhliny, cez ktoré Vám bude rýchlejšie unikať voda z pokožky. Preto, sa aj cez letné mesiace treba starať o svoj mikrobióm na pokožke, pretože štastný mikrobióm = zdravá pokožka. Cez leto a cez zimu je starostlivosť o pokožku a jej mikrobióm náročnejšia, pretože v týchto obdobiach vplývajú na ne extrémne teploty a faktory. Jedno však zostáva rovnaké a to je Hydratácia.

Hydratáciu môžete svojej pokožke dopriať napríklad Upokojujúcim a hydratačným tonikom , ktorým sa zároveň môžete aj osviežiť počas dňa alebo niektorým z Ultra hydratačných nočných krémov, ktoré vašej pokožke doprajú hydratáciu a pomôžu ju udržať tým, že podporujú zdravý mikrobióm na pleti a obnovujú kožnú bariéru. Obsahujú aj veľa antioxidantov, ako napríklad aktívny vitamín C, extrakt z Rozmarínu, Koenzým Q10 a ďalšie.

Ako sa starať o pokozku cez leto,slovenska prirodna kozmetika, prirodne riesenia pre plet

Cez deň netreba zabúdať na druhý základ v starostlivosti o pleť cez leto a to je ochrana pokožky pomocou SPF produktu, ktorý ochráni vašu pokožku pred spálením od slnka a narušením kožnej bariéry alebo mikrobiómu. Ako jediný neškodný SPF produkt odporúčame SPF 50 Opaľovací krém na tvár s nízkym komedogénnym indexom, ktorý odporúčame kombinovať s niektorým  Ochranným denným krémom Barbora Lori , nakoľko obsahuje len tukové zložky a ako sme spomínali, úplný základ cez letné mesiace je dopriať pokožke hydratáciu a vodu. Hydratáciu z denných krémov dopraje pokožke rastlinný Glycerín a probiotikum Lactobacillus ferment. Aké riziká sú spojené s ostatnými SPF filtrami sa dozviete v článku Škodlivé a nebezpečné SPF filtre. Existuje zdravá ochrana pred slnkom? 

SPF produkt je veľmi dôležitý, pokiaľ chceme mať krásnu a zdravú pokožku, a chceme sa vyvarovať vzniku a ztmavnutiu pigmentových škvŕn. Slniečko je na jednej strane liek (dodáva nám životapotrebný vitamín D), ale na druhú stranu zabíja naše zdravé bunky a zapríčinuje vznik pigmentových škvŕn. Preto je veľmi dôležité takýto produkt používať a najlepšie od jary až do jesene.

Pokiaľ už je pokožka spálená od slnka treba ju ochladiť studenou vodou a naniesť niektorý z našich Ultra hydratačných nočných krémov , aby sa pokožka upokojila, a aby ste jej dopriali antioxidanty. Antioxidanty vedia ochrániť naše bunky pred poškodením a zabitím oxidačným stresom (voľné radikály). Bez antioxidantov by naše bunky nemalo čo ochraňovať a naše zdravé bunky by umierali rýchlejšie, čím by proces starnutia pokožky postupoval veľmi rýchlo. Antioxidanty však netreba zabúdať dopĺňať aj formou stravy a to najmä surovou zeleninou a ovocím. Zabraňujú oxidačnému stresu (mŕtvym bunkám) tým, že ich ochraňujú pred voľnými radikálmi ako slnko, smog, zlá životospráva a stres. 

prírodé zložky v prírodnej kozmetike

A do tretice, pokiaľ bola vaša pokožka už spálená vyvarujte sa opätovnému vystaveniu sa slnku. Ešte väčšie vystavenie sa slnku, môže spáliť pokožku ešte viac a poškodiť vašu kožnú bariéru a mikrobióm až do takej miery, že bude treba dlhý čas na jej obnovu. Tiež je vhodné cez leto obmedziť exfoliáciu (peelingy), najmä pre tie suchšie typy pokožky. Peeling by mohol pokožku ešte viac narušiť a bola by znova citlivejšia a náchylnejšia na väčšie spálenie od slnka. Pokiaľ však máte mastnejšiu pokožku, kľudne si sem tam peeling doprajte, pokiaľ naozaj vidíte, že ho Vaša pokožka potrebuje. Pokiaľ nie, doprajte si ho radšej až po lete.

Čo sa týka chemického peelingu + sér s AHA a BHA kyselinami, tak tie tiež prestaňte používať a nechajte si ich až po lete. Najlepšie je ich používať len cez zimu, keď slnko nie je veľmi silné. Tieto produkty a proces chemického peelingu vám odstráni vrchnú vrstvu kože a pokožka bude náchylná nie len na tvorbu pigmentových škvŕn, rýchly vznik vrások, spálenie od slnka, ale bude vystavená aj väčšiemu riziku rakoviny kože, nakoľko obranná funkcia kože bude oslabená a nebude ju mať čo ochraňovať.

Čím viac budeme trápiť našu pokožku extrémami, tým skôr nám ona dá na javo jej slabosť a ochabnutie v podobe vrások a škvŕn. Preto nezabúdajme, že starostlivosť o naše telo je láska k sebe samému a krása znamená zdravie pre celé naše telo.

Užite si leto 💛

 

 slovenská prírodná kozmetika Barbora Lori